موضوعات داغ

جزیره کیش مقصد توریسم ورزشی بادبانی غرب آسیا خواهد شد

برنامه جهان ورزش – ویژه ورزشهای آبی با موضوع سیلینگ با حضور علیرضا رومنده عضو هیئت رئیسه فدراسیون بادبانی و سرپرست هیئت بادبانی جزیره کیش از شبكه رادیویی ورزش پخش شد.
رومنده در این گفت و گو درباره ظرفیت های جزیره کیش در بخش بادبانی گفت : جزیره کیش یکی از باد خیزترین مناطق ایران است و از لحاظ جاذبه های طبیعی ساحلی و دریایی یکی از سرآمدان منطقه غرب آسیاست. خوشبختانه همسو بودن دیدگاه مدیران عالی سازمان منطقه آزاد کیش با موضوع توسعه دریا محور که هدف مشترک فدراسیون بادبانی ایران نیز می باشد، منجر به هم افزایی شده و رویکردها به سمت بادبانی سوق پیدا کرده است که حمایت بیشتری از ورزشهای دریایی بشود.
وی افزود : خوشبختانه دریا نیاز به نگهداری ندارد و ورزشهای بادبانی جزو فعالیت های پاک است و هیچ گونه آلودگی شیمیایی یا حتی صوتی را ایجاد نمی کند. ضمن اینکه بادبان ها زیبایی دو چندانی را به دریا اضافه می نماید.
سرپرست هیئت بادبانی جزیره کیش بیان کرد: رشته های بادبانی از سالهای قبل مورد توجه کیشوندان بوده و حتی قبل از پیدایش فدراسیون بادبانی، جوانان کیش به این ورزش مشغول بوده اند. خوشبختانه با تشکیل این فدراسیون ورزشکاران نیز بشکل متمرکز و منسجم تر به فعالیت ادامه خواهند داد.
رومنده درباره معظل کمبود یا نبود تجهیزات سیلینگ گفت : ما در جزیره کیش نیز مانند سایر نقاط کشور با کم توجهی مواجه بوده ایم و از لحاظ زیرساختی و تجهیزاتی با مشکلات جدی روبرو ایم. تمام ورزشکارانی که در این ورزش مشغول به فعالیت هستند کاملاً خودجوش و با منابع، امکانات و هزینه شخصی مشغول به ورزش سیلینگ هستند.
وی ادامه داد : به دنبال این هستیم که بحث گردشگری ورزشی که در جزیره کیش زیرساخت های طبیعی آن شامل ساحل، دریا و باد و زیرساخت های توریسم مانند هتل ها و اماکن تفریحی با کیفیت موجود است را به خدمت بگیریم و گردشگری ورزشی دریایی را تقویت کنیم. در فصول پاییز و زمستان که در کشورهای نیمکره شمالی و اروپایی با سرمای شدید روبرو هستند و ورزشکاران و تیم های سیلینگ نمی توانند در مناطق خودشان فعالیت دریایی داشته باشند را به کیش بیاوریم.  تفاوت نرخ ارز ، شرایط امنیت، آرامش و کیفیت خدمات جزیره کیش، فضای رقابتی بسیار ایده آلی برای توریسم سیلینگ جهانی پدید خواهد آورد که قابل مقایسه با هیچ نقطه ای در غرب آسیا نیست.
عضو هیئت رئیسه فدراسیون بادبانی در بحث تشکیل مقر فدراسیون بادبانی در جزیره کیش گفت : قطعاً وجود مقر فدراسیون در جزیره کیش با حمایت های ویژه جناب آقای دکتر سجادی مقام عالی وزارت ورزش و جوانان و نگاه مثبت و مطلوب مدیران عالی سازمان منطقه آزاد کیش و با رویکردی ملی شکل گرفته است. رویکردی که تصمیمات ملی در خصوص دریا در همان مناطق ساحلی و دریایی گرفته شود. مزیت دیگر حضور مقر در جنوب کشور و جزیره کیش، ایجاد ارتباط و تعاملات مثبت با کشورهای منطقه بخصوص امارات متحده عربی، قطر، کویت و عمان است که از این طریق بتوانیم آینده بهتری را برای این ورزش رقم بزنیم.
رومنده در پایان گفت : بادبانی در المپیک با 10 رشته و در بازیهای آسیایی با 14 رشته حضور دارد و به سادگی نمی توان آن را کنار گذاشت. ما در فدراسیون در تلاشیم که قاعده هرم ورزشی که “سیلینگ برای همه” است را تعمیم و گسترش دهیم. به همین جهت تمرکزمان در بخش دینگی ها بر روی آپتیمیست و در بخش گروه بُرد بر روی کلاسهای youth کایت بردینگ و ویندسرفینگ بلند مدت است تا در آینده از بین همین نوجوانان بخش قهرمانی را توسعه دهیم.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا