دانشگاه دریایی نوشهر میزبان نخستین جشنواره “سیلینگ” استان‌های ساحلی دریای خزر

نخستین جشنواره سیلینگ استان‌های ساحلی دریای خزر شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان به میزبانی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر برگزار شد.
امیر دریادار شفقت رودسری فرمانده دانشگاه دریایی امام خمینی (ره) نوشهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دانشگاه دریایی حضرت امام خاستگاه و مهدعلم و دانش علوم دریایی است  که این دوره میزبان نخستین جشنواره سیلینگ استان‌های ساحلی دریای خزر شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بوده است.
وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نخستین رویداد قایق‌های بادبانی افزود: ورزش قایق‌های بادبانی دارای مدال‌های ورزشی فراوان المپیکی است که خوشبختانه در کشور ما جای رشد و پیشرفت دارد و این بستر در سواحل دریای خزر و سواحل شمالی مهیا است.
وی با اشاره به تلاش در جهت بهره‌مندی همه آحاد مردم از این فدراسیون نوپا، گفت: در فاز بعدی ضمن استفاده عمومی در راستای قهرمان پروری و کسب مدال‌های رنگی در این رشته پر مدال تلاش خواهد شد.

در حاشیه برگزاری این جشنواره، ناخدا دوم رسول کریمی، دبیر هیئت سیلینگ مازندران و دبیر سیلینگ ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به‌دلیل قرار گرفتن استان مازندران در موقعیت بسیار مناسب در دریای خزر و همچنین با توجه به توریست پذیر بودن و نعمت سواحل مناسبی که در کشور دارد سعی بر توسعه ورزش سیلینگ که شامل قایق بادبانی می‌شود، شده است.
وی با اشاره به اینکه این رشته در هفت کلاس و جزو رشته های المپیکی است دارای ۱۴ مدال المپیکی است، افزود: هفت مدال در حوزه هفت کلاس آقایان و هفت مدال در حوزه هفت کلاس بانوان برگزار می‌شود.
دبیر هیئت سیلینگ مازندران و دبیر سیلینگ ارتش جمهوری اسلامی ایران  تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن در هفته دفاع مقدس و با توجه به اینکه دفاع مقدس برای ما مظهر و نماد مقاومت هست و در راستای ارج نهادن به فرهنگ ایثار و مقاومت، توسعه و ترویج ورزش‌های دریایی و استفاده از مواهبی که در دریای خزر قرار گرفته است اقدام به برگزاری این جشنواره کردیم.

ناخدا دوم کریمی گفت: چهار تیم از سه استان شمالی از منطقه آزاد انزلی، یک تیم از گیلان، یک تیم از مازندران و یک تیم از گلستان شرکت کردند.
وی با بیان اینکه در مجموع ۳۸ سیلور یا همان دریانورد در دو حوزه بانوان و آقایان در کلاس‌های ایلکا، لیزر، آبتیمیست، کایت بردینگ و ویندسرفینگ در این جشنواره شرکت خواهند داشت، افزود: در سال‌های آتی، برپایی این جشنواره ادامه خواهد داشت تا بتوان در قالب یک کاپ دریای خزر این مسیر را ادامه داد.
ناخدا دوم کریمی بیان کرد: در طول تاسیس فدراسیون، چنین رویدادی با چنین حجم از قایقران‌ها اتفاق نیفتاده است و اولین دوره‌ای هست که جشنواره در حال برگزاری است.

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا